Czy testy na ojcostwo mają wpływ na podejmowanie decyzji sądowych?

  20 lutego 2023, 07:43  

Spis treści:

Testy DNA często stanowią materiał dowodowy w sprawach sądowych np. rozwodowych czy o przyznanie alimentów. Jaki rodzaj badania genetycznego na ojcostwo należy wykonać, aby wyniki mogły być wykorzystane w trakcie postępowania? Czytaj dalej i poznaj wszystkie zależności między testami na ojcostwo a decyzjami sądowymi.

Test a decyzja sądu – co musisz wiedzieć?

Na wstępie warto zaznaczyć, że wyróżniamy dwa główne typy testów na ojcostwo — prywatne i sądowe. Mimo pewnych różnic w ich przeprowadzeniu analiza wykonywana jest w ten sam sposób, na tych samych odczynnikach i fragmentach DNA, a wyniki obu badań mogą w 100% wykluczyć ojcostwo lub potwierdzić je z pewnością na poziomie 99,99%. Wpływ testu na ojcostwo na decyzję sądową jest bardzo duży, gdyż jego wyniki bardzo trudno podważyć.

test na ojcostwo

Badania na ojcostwo do celów sądowych

Główną różnicą między testem prywatnym a sądowym jest sposób pobrania materiału. Badania, których wyniki mają zostać użyte w sądzie, muszą odbyć się w oficjalnej placówce medycznej oraz w obecności świadków. Dzięki temu sąd zyskuje pewność, że materiał dowodowy pochodzi od uczestników postępowania sądowego. Wszystkie osoby biorące udział w badaniu muszą okazać swoje aktualne dokumenty tożsamości, zanim zostaną pobrane od nich próbki. W przypadku osób nieletnich powinien być to skrócony odpis aktu urodzenia. Podczas testu sporządzany jest również protokół, w którym muszą znaleźć się dane personalne uczestników badania, ich podpisy oraz podpisy świadków zdarzenia. Protokół należy uzupełnić o kserokopie dowodów tożsamości badanych osób.

Do przeprowadzenia sądowego badania na ojcostwo należy wybrać  akredytowane laboratorium, które ma doświadczenie w przeprowadzaniu takich testów.  Protokolarnie wykwalifikowanego pracownika placówki pobierze materiał do badań, czyli wymazy z wewnętrznej strony policzka. Wyniki będą gotowe od 5 do 10 dni roboczych.

Sądowe badanie na ojcostwo a obecność matki

Należy pamiętać, że w sądowym teście na ojcostwo udział bierze nie tylko dziecko i jego domniemany ojciec, ale także matka dziecka. Pobranie materiału genetycznego od matki jest wymagane, ponieważ laboratorium wykonujące badanie musi upewnić się, że między matką a dzieckiem istnieje pokrewieństwo. To pozwala wykluczyć m.in. takie ewentualności jak podmiana noworodków w szpitalu. Udział matki w teście DNA może zostać wykluczony jeśli z obiektywnych przyczyn nie jest on możliwy.

Prywatny test a decyzja sądu w sprawie ojcostwa

Czy istnieje zależność między prywatnym testem na ojcostwo a decyzją sądową? Jak najbardziej. Indywidualnie wykonane badania mogą stać się częścią postępowania sądowego. Najczęściej wyniki takich testów są uwzględniane jako dowody wstępne w sprawie i mogą stanowić podstawę do wszczęcia postępowania np. o zniesienie lub nałożenie obowiązku alimentacyjnego czy zaprzeczenie ojcostwa. Jeśli obie strony i sąd wyrażą na to zgodę, rezultat prywatnego badania na ojcostwo może w pewnych przypadkach również stać się dowodem rozstrzygającym, na podstawie którego zostanie wydany wyrok w danej sprawie. Jeśli więc przeprowadziłeś prywatne badanie DNA, może się okazać, że badanie protokolarne nie będzie wymagane – każdy przypadek należy jednak potwierdzić osobno. Natomiast jeżeli przygotowujesz się do sprawy sądowej i rozważasz zależność między decyzją sądu a testem na ojcostwo, warto będzie się zdecydować na badanie sądowe, którego wyniki od razu zostaną uznane za rozstrzygający materiał dowodowy.