Ile kosztuje test na ojcostwo? Cena badania DNA

  16 czerwca 2020, 11:39  

Częstym pytaniem, z jakim spotykamy się podczas naszej pracy, jest ile kosztuje test na ojcostwo. Cóż, odpowiedzi są różne, zależy to między innymi od rodzaju wykonywanego badania. Zobacz więcej szczegółów w naszym artykule!

Spis treści:

  1. Testy DNA na ojcostwo – cena i dostępne opcje
  2. Kto pokrywa koszty testów zleconych przez sąd?
  3. Czy klient otrzymuje gwarancję dyskrecji?

Życie potrafi być zaskakujące. Czasem w ciągu jednej chwili wszystko może ulec zmianie. Jednym z takich przykładów jest sytuacja, w której dowiadujemy się, że zostaniemy rodzicami, a na świat przyjdzie nowy członek rodziny. Trzeba jednak przyznać, że moment, w którym nie jesteśmy pewni ojcostwa, jest tym bardziej problematyczny. Co należy zrobić? Testy DNA są w jedynym sensownym i pewnym rozwiązaniem. Ile kosztuje test na ojcostwo i jakie są opcje? Przygotowaliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania potencjalnych interesantów. Pamiętaj, że wiek nie ma znaczenia i jeśli chcesz się upewnić, że jesteś ojcem kilku lub kilkunastoletnich dzieci, masz do tego prawo.

Testy DNA na ojcostwo – cena i dostępne opcje

Jak wybrać odpowiedni test na ojcostwo? Cena uzależniona jest od wybranego rodzaju.  W naszym laboratorium do dyspozycji klientów są m.in. takie opcje (i ceny) jak:

  • Domniemany ojciec i dziecko – 599 zł,
  • Domniemany ojciec, matka i dziecko – 949 zł,
  • Test na ojcostwo wykonywany z mikrośladów –od 759 zł,
  • Test DNA dla celów sądowych – 1468 zł.

Gentest oferuje również dogodne pakiety badań, które zapewniają dostęp do zróżnicowanych konfiguracji. Dzięki temu klienci mogą liczyć na personalizację i minimalizację kosztów związanych z nieszablonowym profilem badań DNA, np. domniemany ojciec i dwójka dzieci.

Czym różnią się poszczególne pakiety z wyjątkiem ceny? Podstawowe badanie ojciec + dziecko w cenie 599 zł obejmuje dokonanie analizy zgodności DNA jednego domniemanego rodzica i malucha. Wersja dla obojga rodziców w cenie 949 zł pozwala na potwierdzenie zgodności DNA zarówno matki, jak i ojca.

Ile kosztuje test na ojcostwo? Cena badań DNA

W jakim celu badać oboje rodziców? Pomyłki lekarzy, czy próby manipulacji zdarzają się coraz rzadziej, lecz niestety w dalszym ciągu pojawiają się one w szpitalach na całym świecie. Jeśli istnieje cień szansy, że mogło dojść do takiej sytuacji po porodzie, warto podjąć decyzję o przeprowadzeniu badania celem weryfikacji. Wynik może być wykorzystany m.in. do inicjacji śledztwa i postępowania wyjaśniającego w którym będzie stanowił on podstawę działania.

Badanie zgodności DNA na podstawie mikrośladów to wygodna forma przeprowadzenia testu. Domniemany rodzic nie musi pobierać wymazu od dziecka. Wystarczy wysłać do Instytutu Genetyki Sądowej cztery włosy z cebulkami lub szczoteczkę do zębów. Jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie, minimalizujące czas, ale i zwiększające komfort.

W przypadku testu DNA dla celów sądowych, podczas badania biorą udział wszystkie strony sporu – matka, dziecko i domniemany ojciec. Jeżeli dziecko jest pełnoletnie, udział matki jako prawowitego opiekuna jest nieobowiązkowy. Dlaczego cena testu DNA na potrzeby sprawy sądowej jest dużo droższa od pozostałych opcji? Ponieważ materiał pobierany jest protokolarnie przez pracownika Instytutu Genetyki Sądowej w określonej wcześniej miejscowości, co wymusza dodatkowe koszty realizacji. Jednak taka procedura jest w tym przypadku niezbędna, co wpływa na cenę testu na ojcostwo.

Kto pokrywa koszty testów zleconych przez sąd?

Cena testu DNA sądowego jest wyższa. Kto więc odpowiada za jego opłacenie? Na ogół jest to strona przegrana w procesie, przy czym istnieje opcja podzielenia wydatku na pół, ale i zwolnienia z opłat. Państwo płaci za nie wtedy, gdy testy wykonywane są na rzecz dzieci, które przebywają w ośrodku opiekuńczym. Państwo opłaca je dodatkowo, gdy strony nie mają środków pieniężnych/ W przypadku braku środków własnych warto szukać więc dodatkowych opcji, pozwalających na przeprowadzenie badania.

Czy klient otrzymuje gwarancję dyskrecji?

W przypadku oferty Gentest każda osoba zainteresowana testami DNA może liczyć na pełne wsparcie w kwestii dyskrecji. Eksperci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wiele badań dotyczy delikatnych spraw rodzinnych, w które zamieszane są najbliższe osoby. Możesz zatem dokonać anonimowego zamówienia bez informowania o nim osób trzecich. Z pewnością będzie to o wiele mniej krępujące w skrajnych sytuacjach, a wiele osób uniknie nieprzyjemności związanych z bezpośrednią konfrontacją przed potwierdzeniem swoich podejrzeń. Jak więc widać znaczenie ma nie tylko cena testu na ojcostwo, ale i komfort przeprowadzenia takiego badania. Jest on dla nas niemniej istotny.

Jak szybko można liczyć na wyniki?

Wiemy już, ile kosztuje test na ojcostwo. Częste jest jednak również pytanie, w jakim czasie można oczekiwać jego wyników. Jak się okazuje, okres ten jest naprawdę krótki. Najczęściej wystarczy zaledwie od 5 do 10 dni roboczych. Może być on jednak nieco dłuższy w przypadku badania mikrośladów, np. pochodzących z maszynki dogolenia lub szczotki do zębów. W tym przypadku czas ten wynosi średnio od 7 do 14 dni. Jest także sądowy test na ojcostwo, gdy materiał genetyczny pobierany jest również od matki. W takiej sytuacji średni czas oczekiwania na wynik to od 2 do 3 tygodni. Zdecydowanie więc nie warto zwlekać z jego przeprowadzeniem, poznanie prawdy jest bowiem dla wielu osób absolutnie kluczowe.

Jak dokładne są testy na ojcostwo?

Płacąc kilkaset złotych za takich test, chce się mieć pewność, że wyniki będą miarodajne. I tak jest w istocie. Przy ich użyciu można potwierdzić ojcostwo na 99,99 proc. oraz wykluczyć je ze 100 proc. pewnością. Badanie jest więc niezwykle miarodajne oraz wiarygodne, co jest naprawdę istotne dla osoby, która decyduje się na  wykonanie.

Jeśli w dalszym ciągu masz wątpliwości odnośnie wyboru odpowiedniej usługi, skontaktuj się ze specjalistami Gentest. Poprowadzą Cię oni krok po kroku po każdym etapie – od zamówienia po weryfikację i analizę wyników.