Ustalenie, uznanie, zaprzeczenie ojcostwa – informacje

Na czym polega test na ojcostwo?

Każdy z nas dziedziczy DNA od rodziców, połowę materiału genetycznego od biologicznej matki i połowę od biologicznego ojca. Dzięki DNA, ustalenie ojcostwa jest nie tylko proste, ale i gwarantowane.

Badania genetyczne na ustalenie ojcostwa  na ustalenie ojcostwa to obecnie jedyny sposób, by jednoznacznie ustalić czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. W teście na ojcostwo porównuje się swoisty wzorzec DNA – profil genetyczny dziecka z profilem genetycznym domniemanego ojca, co pozwala w 100% wykluczyć ojcostwo oraz potwierdzić je z bardzo wysokim prawdopodobieństwem, rzędu 99,999999%.

Badania DNA ojcostwa laboratorium
Nasz test DNA na ojcostwo daje 100% pewności dzięki wsparciu nowoczesnych technologii.

Wiele osób chce przeprowadzić badania na ustalenie ojcostwa, z różnych powodów, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego testu DNA.

 • Jeżeli chcesz przeprowadzić badania DNA na ojcostwo wyłącznie dla własnej wiedzy, by rozwiać wątpliwości, które nie dają Ci spokoju wybierz anonimowy test DNA
 • Jeżeli chcesz przeprowadzić badania DNA wyłącznie dla własnej wiedzy, by rozwiać wątpliwości, które nie dają Ci spokoju ale nie chcesz wzburzać podejrzeń pobieraniem wymazu od dziecka, musisz dyskretnie pobrać materiał, wówczas wybierz test DNA mikroślady
 • Jeżeli chcesz wykorzystać wyniki badań DNA na ustalenie ojcostwa w postępowaniu sądowym, potrzebujesz dokument mający wartość prawną wybierz sądowy test DNA

Czym należy się kierować przy wyborze laboratorium badań DNA?

Chcesz mieć pewność, że test na ustalenie ojcostwa zostanie wykonany profesjonalnie i rzetelnie? Podpowiemy Ci na co warto zwrócić uwagę:

 • jakość testów DNA: nasze laboratorium posiada certyfikaty badań DNA i przede wszystkim akredytację zgodną ze standardami UE
 • potencjał laboratorium DNA: nasze laboratorium jest w pełni zautomatyzowane, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt
 • bezpieczeństwo próbek i wyników testów na ojcostwo: wszystkie badania DNA prowadzimy samodzielnie, bez podzlecania, bez przesyłania próbek do innych wykonawców
 • kadra: nasi eksperci mają 20-letnie doświadczenie w badaniach genetycznych
 • zachowanie poufności: indywidualne podejście, fachowa obsługa oraz pełna dyskrecja są naszą domeną
 • najszerszy w Polsce zakres akredytowanych badań: w naszym laboratorium prowadzimy badania DNA na ustalenie ojcostwa w zakresie umożliwiającym wydanie pewnych wyników

Tysiące przeprowadzonych analiz, zaufanie klientów i przedstawicieli organów procesowych, doświadczenie i profesjonalizm to nasze atuty.

Masz jeszcze wątpliwości? Przeczytaj najczęściej zadawane pytania. Odpowiedzi pomogą Ci rozwiać wątpliwości i wybrać odpowiedni test DNA.

 1. Jak dokładny jest test na ustalenie ojcostwa? Skąd mieć pewność, że badania DNA są wykonane prawidłowo?
  Wyniki badań na ustalenie ojcostwa są jednoznaczne, rozstrzygające i pewne. Pozwalają wykluczyć ojcostwo w 100% i potwierdzić je z bardzo wysokim prawdopodobieństwem, rzędu 99,999999%. Wykonując testy DNA w naszym laboratorium genetycznym, możecie Państwo mieć pewność, że będą one wykonane prawidłowo. Laboratorium posiada akredytację zgodną ze standardami UE m.in. w zakresie ustalania ojcostwa, która zapewnia najwyższą jakość prowadzonych badań DNA wykonywanych przez doświadczonych ekspertów.
 2. Czy testy na ojcostwo są drogie?
  Jeszcze kilka lat temu ceny badań DNA były nawet kilkukrotnie wyższe niż obecnie. Teraz dzięki większemu zaawansowaniu technologii, za pomocą których wykonywane są badania genetyczne, cena jest bardzo atrakcyjna i wynosi niecałe 500 zł. Należy pamiętać, że niska cena badań na potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa nigdy nie powinna wpływać na zmniejszenie ich jakości. Jednak przy obecnej technologii możliwe jest wykonanie rzetelnych, dwukrotnie przeprowadzonych badań DNA za około 500 zł, trzeba tylko wybrać odpowiednie, akredytowane laboratorium. Aktualne ceny testów DNA są zdecydowanie bardziej przystępne niż niegdyś a ponadto istnieje możliwość rozłożenia kosztów na dogodne raty.
 3. Czy pobranie materiału do badań ojcostwa jest bezpieczne dla dziecka?
  Tak. Do testów DNA na ojcostwo pobiera się wymazy z wewnętrznej strony policzka ? metoda jest bezbolesna i nieinwazyjna.
 4. Chcę złożyć wniosek o uznanie ojcostwa. Czy badanie można wykonać również u noworodka?
  Tak. Wymaz można pobrać również od noworodka. Ważne żeby przed pobraniem zachować godzinny okres bez jedzenia.
 5. Czy inne osoby mogą się dowiedzieć o moich badaniach?
  Badania w naszym laboratorium genetycznym są zawsze wykonywane z zachowaniem najwyższej poufności. Zapewniamy Państwu dyskrecję i bezpieczeństwo. Osoby trzecie nie uzyskają żadnych informacji, bez podania numeru badania DNA, który jest indywidualny dla każdego klienta.
 6. Czy mogę wykonać badanie na potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa bez materiału od ojca?
  Brak możliwości pobrania materiału od domniemanego ojca, nie przekreśla szansy na ustalenie ojcostwa. W takiej sytuacji można wykorzystać materiał od jego krewnych. W zależności od płci dziecka oraz tego od jakich krewnych można pobrać materiał, eksperci indywidualnie dobierają odpowiedni test DNA. Badania te gwarantują prawidłowy wynik.
 7. Jak przeprowadzić badanie genetyczne na ustalenie ojcostwa, gdy dziecko i ojciec mieszkają setki kilometrów od siebie?
  Anonimowe testy DNA można wykonać bez wychodzenia z domu. Wystarczy zamówić zestaw do samodzielnego pobrania materiału, który przesyłany jest pod wskazany adres. Próbki od dziecka i domniemanego ojca nie muszą być pobierane jednocześnie, więc odległość nie stoi tutaj na przeszkodzie.
 8. Czy wszystkie laboratoria genetyczne są takie same?
  Zdecydowanie nie. Laboratoria, podobnie jak inne firmy usługowe, różnią się jakością, wyposażeniem, kadrą, sposobem prowadzenia badań. Przekłada się to na wydawane wyniki, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego laboratorium. Przy wyborze pomocne są jednostki nadrzędne, które zajmują się oceną jakości laboratoriów. W Polce jedyną jednostką odpowiedzialną za ocenę kompetencji laboratoriów jest Polskie Centrum Akredytacji.
 9. Czy do przeprowadzenia badań sądowych na potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa niezbędne jest postanowienie Sądu?
  Nie. Sądowy test DNA można wykonać nie tylko na mocy postanowienia Sądu ale także na prywatne zlecenie. W takim badaniu genetycznym biorą udział matka, dziecko oraz domniemany ojciec, od których pobierany jest materiał w sposób protokolarny, przez wykwalifikowanego pracownika laboratorium. Żeby przeprowadzić badanie DNA, które będzie miało moc dowodową w Sądzie wystarczy zadzwonić i umówić termin pobrania w najbliższym Punkcie Pobrań.
 10. Mieszkam w małej miejscowości, daleko od dużych miast, jak mogę przeprowadzić badanie ojcostwa?
  Jeżeli test na ojcostwo ma być wykonany bez wychodzenia z domu, można zamówić test anonimowy. Pozwoli on pobrać materiał w zaciszu domowym, przy pomocy zestawu, który Państwu przesyłamy. Wszystko odbywa się drogą wysyłkową a wynik otrzymujecie Państwo w wybrany przez siebie sposób (telefon, e-mail, list). Do wykonania testu DNA sądowego, niezbędne jest pobranie w Punkcie Pobrań, jednak są one zlokalizowane na terenie całej Polski.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych i stosowanych plikach cookies. (X) Rozumiem Więcej informacji ».