Badania DNA na ojcostwo bez zgody matki

  10 kwietnia 2018, 12:46  

Często spotykamy się z pytaniami czy jest możliwość wykonania badania na rzecz ustalenia ojcostwa bez uczestnictwa matki dziecka. Wybierając test anonimowy, dla osobistej wiedzy, obecność matki nie jest konieczna. Wystarczy materiał pobrany od ojca i od dziecka. Jednak jeśli wyniki mają zostać wykorzystane podczas rozprawy sądowej, dotyczącej np. alimentów, takie badanie nie będzie wystarczające. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zrobić badania dna bez zgody matki.

Spis treści:

Jaki materiał wykorzystujemy przy badaniach DNA na ojcostwo bez zgody matki?

Rutynowo materiałem do testów DNA jest wymaz z wewnętrznej strony policzków. Procedura ta jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Wymaz pobiera się samodzielnie, w domowym zaciszu. Przy zakupie anonimowego testu na ojcostwo wysyłany jest pakiet z wymazówkami wraz z instrukcją pobierania, przez co każdy może zebrać materiał samodzielnie. Główką dostarczonej pałeczki należy kilkakrotnie potrzeć wewnętrzną stronę policzka, aby uzyskać wystarczającą ilość materiału genetycznego. Należy uważać, aby po wyjęciu z opakowania główka wymazówki nie dotknęła żadnej niesterylnej powierzchni lub innej osoby, gdyż może to zaburzyć wynik testu, a nawet uniemożliwić jego wykonanie. Wymazówkę trzeba więc umieścić w pojemniku od razu po wykonaniu wymazu. Na wyniki badania DNA dziecka bez zgody matki czeka się od 5 do 10 dni roboczych, a laboratorium zapewnia pełną poufność. Specjaliści poddają pobrany materiał analizie składającej się aż z 24 marketów, dzięki czemu wyniki są ponad tysiąc razy bardziej wiarygodne niż w przypadku badań wykonywanych przy użyciu 16 markerów. Jeśli wszystkie okażą się ze sobą zgodne, ojcostwo zostanie potwierdzone z pewnością na poziomie 99,9999%. Z kolei w przypadku niezgodności 4 lub większej liczby markerów, ojcostwo można całkowicie wykluczyć. Jeśli niezgodność będzie dotyczyć 1 lub 2 markerów, badanie należy rozszerzyć i pobrać materiał również od matki, aby uzyskać pewność wyników. Test na ojcostwo bez zgody matki to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą żyć w niepewności i wolą raz na zawsze poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Należy pamiętać o tym, że wynik i opinia anonimowego testu nie ma wartości dla organów sądowych. Jest to tylko informacja dla własnej wiedzy. Dlatego też w wypadku toczących się lub planowanych postępowań sądowych, należy wykonać inny rodzaj testu na ojcostwo, który będzie mógł stać się materiałem dowodowym.

test na ojcostwo bez wiedzy matki

Kiedy obecność matki w teście na ojcostwo jest obowiązkowa?

Badania przeprowadzane dla celów sądowych wymagają uczestnictwa matki. Ponadto na takim pobraniu materiału do badań DNA niezbędne jest uczestnictwo dziecka i domniemanego ojca oraz podanie danych personalnych (akt urodzenia dziecka, dokument tożsamości matki i domniemanego ojca). W przypadku testu domowego (anonimowego) dla osobistej wiedzy obecność matki nie jest konieczna. Metody badawcze w przypadku sądowego testu na ojcostwo jak i testu na ojcostwo anonimowego są takie same. Przeprowadzana jest analiza 24 markerów w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia ojcostwa.

Co ważne, sądowe testy odbywają się w wyznaczonym miejscu i o określonej godzinie, a podczas badania wszyscy jego uczestnicy muszą zostać wylegitymowani, aby nie było wątpliwości co do ich tożsamości. Konieczna jest również obecność świadków oraz sporządzenie specjalnego protokołu z pobrania.

Wiele osób pyta również, czy matka może nie zgodzić się na testy DNA. Tak, może nie wyrazić zgody na pobranie materiału od nieletniego dziecka i/lub od siebie, zwłaszcza jeśli zleceniodawcą sądowego testu jest domniemany ojciec, czyli osoba prywatna. W takiej sytuacji warto jednak starać się o to, by badania zlecił sąd lub prokurator. Wtedy odmowa matki może skutkować nałożeniem na nią kary, np. grzywny. 

Jaki jest koszt testu na ojcostwo bez wiedzy matki?

Koszt testu na ustalenie ojcostwa różni się od wybranego laboratorium. Czynnikiem, na który należy zwracać uwagę podczas wyboru firmy, która wykona test na ojcostwo, jest to czy badania są akredytowane na zgodność z normą ISO/EIC 17025. Daje to gwarancję, że wynik badania będzie wiarygodny i pewny.

Badania DNA na ojcostwo bez zgody matki warto przeprowadzić w laboratorium, które zapewnia profesjonalizm ze strony pracowników i pełną poufność. Odpowiedź na pytanie, czy można zrobić test na ojcostwo bez zgody matki, będzie zależeć od tego, do czego potrzebne są wyniki. Jeśli chcesz przeprowadzić badanie tylko dla własnej wiedzy, możesz zdecydować się na anonimowe pobranie, które można bez problemów przeprowadzić w domowym zaciszu. Test na ojcostwo bez wiedzy matki  nie będzie jednak optymalnym rozwiązaniem jeśli planujesz, aby wyniki zostały wykonane w postępowaniu sądowym, np. dotyczącym potwierdzenia lub zaprzeczenia ojcostwa, alimentów czy ustalenia kwestii spadkowych. Wtedy należy wykonać badanie protokolarne, które ma moc dowodową w Sądzie.

W naszym akredytowanym laboratorium koszt testu anonimowego na ustalenie ojcostwa wynosi tylko 678 zł brutto. Transport i pakiet do pobrania materiału do badań jest wliczony w cenę. Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://gentest.org.pl/test-na-ojcostwo-anonimowy/

Jeśli masz taką potrzebę, wykonujemy również profesjonalne badania sądowe. Przeczytasz o nich więcej na tej stronie: https://gentest.org.pl/test-na-ojcostwo-sadowy/

Podobne artykuły:

Zalety testów na ojcostwo

Najczęściej zadawane pytanie o testy na ojcostwo