Test na ojcostwo bez zgody matki

  10 kwietnia 2018, 12:46  

Często spotykamy się z pytaniami czy jest możliwość wykonania badania na rzecz ustalenia ojcostwa bez uczestnictwa matki dziecka. Wybierając test anonimowy, dla osobistej wiedzy, obecność matki nie jest konieczna. Wystarczy materiał pobrany od ojca i od dziecka.

Jaki materiał wykorzystujemy do badań w teście anonimowym bez zgody matki?

Rutynowo materiałem do testów DNA jest wymaz z wewnętrznej strony policzków. Procedura ta jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Wymaz pobiera się samodzielnie, w domowym zaciszu. Przy zakupie anonimowego testu wysyłany jest pakiet z wymazówkami wraz z instrukcja pobierania. Należy pamiętać o tym, że wynik i opinia anonimowego testu na ojcostwo nie ma wartości dla organów sądowych. Jest to tylko informacja dla własnej wiedzy.

Kiedy obecność matki w teście na ojcostwo jest obowiązkowa?

Badania przeprowadzane dla celów sądowych wymagają uczestnictwa matki. Ponadto na takim pobraniu materiału do badań DNA niezbędne jest uczestnictwo dziecka i domniemanego ojca oraz podanie danych personalnych (akt urodzenia dziecka, dokument tożsamości matki i domniemanego ojca). W przypadku testu domowego (anonimowego) dla osobistej wiedzy obecność matki nie jest konieczna. Metody badawcze w przypadku testu na ojcostwo sądowego jak i testu na ojcostwo anonimowego są takie same. Przeprowadzana jest analiza 24 markerów w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia ojcostwa.

Jaki jest koszt anonimowego testu na ojcostwo bez zgody matki?

Koszt testu na ustalenie ojcostwa różni się od wybranego laboratorium. Czynnikiem na który należy zwracać uwagę podczas wyboru firmy, która wykona test na ojcostwo jest to czy badania są akredytowane na zgodność z normą ISO/EIC 17025. Daje to gwarancję, że wynik badania będzie wiarygodny i pewny.

W naszym akredytowanym laboratorium koszt testu anonimowego na ustalenie ojcostwa wynosi tylko 678 zł brutto. Transport i pakiet do pobrania materiału do badań jest wliczony w cenę. Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://gentest.org.pl//test-na-ojcostwo-anonimowy/