Test na ojcostwo – jak się przygotować?

  28 listopada 2022, 12:13  

Test na ojcostwo jest w ostatnich latach coraz popularniejszym rozwiązaniem. Dzięki niemu można potwierdzić lub wykluczyć swoje rodzicielstwo. Badanie na ojcostwo różni się w zależności od wybranego testu – ten może być anonimowy, wykonany z mikrośladów lub sądowy. Ostatni z nich stanowi dowód w konkretnej sprawie. Jak się przygotować do testu na ojcostwo? Zależy to przede wszystkim od tego, na jaki typ badania się decydujesz. W tym artykule poznasz wszystkie niezbędne szczegóły, które pozwolą podejść do procedury w prawidłowy sposób oraz upewnić się, że wyniki będą wiarygodne.

Spis treści:

  1. Kiedy konieczny jest taki test?
  2. Jak się przygotować się do badania anonimowego?
  3. Co trzeba wiedzieć o badaniu z mikrośladów?
  4. Jak się przygotować do testu na ojcostwo sądowego?
  5. Jakie testy można wykonać najwcześniej?
  6. Podsumowanie

Kiedy konieczny jest taki test?

Zanim przejdziemy do tego, jak przygotować się do testu na ojcostwo, warto wskazać, w jakich sytuacjach się go przeprowadza. Chodzi tutaj oczywiście o sytuację, gdy są jakiekolwiek wątpliwości w zakresie tożsamości ojca biologicznego. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że zdarzają się sytuacje, gdy prawni opiekunowie nie zgadzają się na taką procedurę. Wtedy może zostać ona nakazana albo przez sąd, albo prokuratora. Procedura z pewnością będzie jednak dłuższa.

Obecnie wyróżnia się kilka metod, które można w tym zakresie wykorzystać. W każdej z nich trzeba zadbać o nieco inne aspekty, również w kwestii przygotowania do wykonania. Pozostań z nami, aby dowiedzieć się o nich więcej.

Test na ojcostwo – jak się przygotować się do badania anonimowego?

Materiał, na podstawie którego ustala się ojcostwo, w przypadku badania anonimowego pobiera się samodzielnie. Osoba zainteresowana zamawia do domu zestaw wymazówek, które służą do przeprowadzenia badania. Wymaz powinien pochodzić z wewnętrznej strony policzka – zarówno w przypadku domniemanego ojca, jak i dziecka.

Przed pobraniem materiału warto powstrzymać się od jedzenia i picia przez co najmniej 1 godzinę – wyjątkiem jest czysta woda, którą można bez przeszkód pić. Dzięki temu analiza genetyczna będzie zdecydowanie mniej kłopotliwa dla specjalistów, którzy ją wykonują. Bardzo ważne jest także, aby:

  • nie palić papierosów oraz innych wyrobów tytoniowych, takich jak e-papierosy,
  • nie żuć gumy,
  • nie zażywać lekarstw w płynie.

Wszystkie, wymienione powyżej czynności mogłyby bowiem zaburzyć wynik badania. Jak jednak widać proces przygotowania do testu na ojcostwo nie jest trudny i nie zabiera dużo czasu.

test na ojcostwo jak się przygotować

Test na ojcostwo – co trzeba wiedzieć o badaniu z mikrośladów?

Test na ojcostwo z mikrośladów polega na tym, że pobiera się niewielkie ilości materiału biologicznego, które nie są zauważalne dla człowieka. Co istotne, czułość takiej metody to powyżej 99,9 proc. jeśli chodzi o potwierdzenie biologicznego ojcostwa, a także 100 proc. jeśli chodzi o jego wykluczenie. Można więc uznać, że jest ona absolutnie niezawodna. W przypadku osoby dorosłej mogą one pochodzić z:

  • szczoteczki do zębów,
  • chusteczki higienicznej,
  • gumy do żucia,
  • szczotki do włosów,
  • maszynki do golenia,
  • niedopałka papierosa.
  • sztućców
  • plam krwi,
  • włosów z cebulkami,
  • patyczka od loda albo lizaka,
  • nadmuchanego balona.

Jeżeli chodzi o dziecko, to materiał zazwyczaj pobiera się ze smoczka lub ustnika butelki. Wiele zależy jednak od wieku malucha. Zdecydowanie łatwiej jest w przypadku malutkich pociech.

W przypadku tego testu na ojcostwo nie ma konieczności wcześniejszego przygotowania. Wystarczy zamówić zestaw do pobierania materiału i odesłać go wraz z próbkami do wybranego laboratorium. Warto natomiast mieć świadomość, że pewne czynniki mają negatywny wpływ na materiał biologiczny. Jednym z nich jest wilgoć, która może doprowadzić do rozwoju bakterii uniemożliwiających przeprowadzenie analizy genetycznej. Zawsze trzeba więc postępować ze wskazówkami laborantów i jak najszybciej przesłać próbki do badań, bez zbędnej zwłoki, która może doprowadzić do uszkodzenia materiału biologicznego. Czekając na przekazanie nie należy też przechowywać próbki np. w łazience lub innym, wilgotnym środowisku.

Dodatkowo podczas pobierania wymazu należy zachować pewne środki ostrożności. W przypadku pobierania z policzka najlepiej:

  • założyć rękawiczki,
  • pobrać wymazy i odpowiednio je opisać,
  • umieścić w nieużywanej wcześniej, nowej kopercie,
  • wypełnić formularz i inne wymagane przez nas dokumenty.

Dowiedz się, czy można odmówić badania DNA na ojcostwo oraz jakie są tego konsekwencje.

Jak się przygotować do testu na ojcostwo sądowego?

Badanie protokolarne na ojcostwo ma moc dowodową i może być wykorzystane w sądzie. Zwykle wykonuje się je w przypadku sprawy rozwodowej lub postępowaniu związanym z przyznaniem alimentów. Materiał do badań jest pobierany przez pracownika laboratorium z wewnętrznej strony policzka. Dlatego też to on dba o poprawność wykonania procedury. Co więcej, porównuje się wymazy od matki, domniemanego ojca i dziecka. Podstawowa procedura dotyczy sytuacji, w której dziecko nie jest pełnoletnie. Po ukończeniu 18 roku życia badanie dotyczy wyłącznie dziecka i ojca – udział matki nie jest wymagany.

Podobnie, jak w przypadku anonimowego badania na ojcostwo, tak i przy testach sądowych bardzo ważne jest powstrzymanie się od spożywania posiłków czy picia napojów. Zaleca się, aby zachować przerwę – przynajmniej 1 godzinę przed pobraniem materiału. Nie należy natomiast rezygnować z zażywania lekarstw, które przyjmuje się na co dzień. Nie mają one żadnego znaczenia dla wyniku testu. Jest to więc korzystne rozwiązanie dla osób chorujących przewlekle, dla których rezygnacja z przyjmowania leków mogłaby w sposób negatywny odbijać się na zdrowiu.

Test na ojcostwo – co trzeba wiedzieć o badaniu przed jego wykonaniem?

Analiza DNA, na podstawie której można stwierdzić ojcostwo, jest niezależna od zewnętrznych czynników. Oznacza to, że stan zdrowia, nałogi czy nawet spożywanie alkoholu nie mają wpływu na to, jaki wynik da test na ojcostwo. Jak się przygotować do badania? Odpocząć, nie stresować się i na spokojnie stawić się w wybranym laboratorium lub samodzielnie pobrać materiał i odesłać go do wybranej placówki. Testy są bowiem tak dokładne, że można być prawie ze stu procentową pewnością pewnym, że będą wiarygodne.

Jakie testy można wykonać najwcześniej?

Są także metody, które pozwalają na wykonanie testu już od 8. tygodnia ciąży. Procedura jest możliwa dzięki temu, że w krwioobiegu matki krąży tzw. wolne, płodowe DNA. Można tym samym wykonać test i porównać go z DNA mężczyzny. Tak wskazuje się biologiczne pokrewieństwo, a wyniki są miarodajne w podobnym stopniu co te wykonane już po urodzeniu dziecka.

Z naszego bloga dowiesz się także, ile kosztuje test DNA na ojcostwo. Sprawdź szczegółowe informacje i podejmij decyzję, czy taka opcja jest dla Ciebie!

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, jak przygotować się do testu na ojcostwo nie jest jak widać w żadnym stopniu skomplikowana, właściwie niezależnie od metody. Oczywiście trzeba stosować się do pewnych z góry określonych zasad, jednak nie są one utrudniające życie codzienne i wystarczy stosować je tuż przed badaniem, a właściwie zaledwie na godzinę przed jego przeprowadzeniem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail.