Test na ojcostwo – jak się przygotować?
28 listopada 2022, 12:13
Test na ojcostwo jest w ostatnich latach coraz popularniejszym rozwiązaniem. Dzięki niemu można potwierdzić lub wykluczyć swoje rodzicielstwo. Badanie na ojcostwo różni się w zależności od wybranego testu – ten może być anonimowy, wykonany z mikrośladów lub sądowy. Ostatni z nich stanowi dowód w konkretnej sprawie. Jak się przygotować do testu na ojcostwo? Zależy to przede wszystkim od tego, na jaki typ badania się decydujesz.
Test na ojcostwo – jak się przygotować się do badania anonimowego?
Materiał, na podstawie którego ustala się ojcostwo, w przypadku badania anonimowego pobiera się samodzielnie. Osoba zainteresowana zamawia do domu zestaw wymazówek, które służą do przeprowadzenia badania. Wymaz powinien pochodzić z wewnętrznej strony policzka – zarówno w przypadku domniemanego ojca, jak i dziecka.
Przed pobraniem materiału warto powstrzymać się od jedzenia i picia przez co najmniej 1 godzinę – wyjątkiem jest czysta woda. Dzięki temu analiza genetyczna będzie zdecydowanie mniej kłopotliwa dla specjalistów, którzy ją wykonują. Bardzo ważne jest także, aby:
- nie palić papierosów,
- nie żuć gumy,
- nie zażywać lekarstw w płynie.
Test na ojcostwo – co trzeba wiedzieć o badaniu z mikrośladów?
Test na ojcostwo z mikrośladów polega na tym, że pobiera się niewielkie ilości materiału biologicznego, które nie są zauważalne dla człowieka. W przypadku osoby dorosłej mogą one pochodzić z:
- szczoteczki do zębów,
- chusteczki higienicznej,
- gumy do żucia,
- szczotki do włosów,
- maszynki do golenia,
- niedopałka papierosa.
Jeżeli chodzi o dziecko, to materiał zazwyczaj pobiera się ze smoczka lub ustnika butelki. Wiele zależy jednak od wieku malucha. Zdecydowanie łatwiej jest w przypadku malutkich pociech.
W przypadku tego testu na ojcostwo nie ma konieczności wcześniejszego przygotowania. Wystarczy zamówić zestaw do pobierania materiału i odesłać go wraz z próbkami do wybranego laboratorium. Warto natomiast mieć świadomość, że pewne czynniki mają negatywny wpływ na materiał biologiczny. Jednym z nich jest wilgoć, która może doprowadzić do rozwoju bakterii uniemożliwiających przeprowadzenie analizy genetycznej. Zawsze trzeba więc postępować ze wskazówkami laborantów i jak najszybciej przesłać próbki do badań.
Jak się przygotować do testu na ojcostwo sądowego?
Badanie protokolarne na ojcostwo ma moc dowodową i może być wykorzystane w sądzie. Zwykle wykonuje się je w przypadku sprawy rozwodowej lub postępowaniu związanym z przyznaniem alimentów. Materiał do badań jest pobierany przez pracownika laboratorium z wewnętrznej strony policzka. Co więcej, porównuje się wymazy od matki, domniemanego ojca i dziecka. Podstawowa procedura dotyczy sytuacji, w której dziecko nie jest pełnoletnie. Po ukończeniu 18 roku życia badanie dotyczy wyłącznie dziecka i ojca – udział matki nie jest wymagany.
Podobnie, jak w przypadku anonimowego badania na ojcostwo, tak i przy testach sądowych bardzo ważne jest powstrzymanie się od spożywania posiłków czy picia napojów. Zaleca się, aby zachować przerwę – przynajmniej 1 godzinę przed pobraniem materiału. Nie należy natomiast rezygnować z zażywania lekarstw, które przyjmuje się na co dzień. Nie mają one żadnego znaczenia dla wyniku testu.
Test na ojcostwo – co trzeba wiedzieć o badaniu przed jego wykonaniem?
Analiza DNA, na podstawie której można stwierdzić ojcostwo, jest niezależna od zewnętrznych czynników. Oznacza to, że stan zdrowia, nałogi czy nawet spożywanie alkoholu nie mają wpływu na to, jaki wynik da test na ojcostwo. Jak się przygotować do badania? Odpocząć, nie stresować się i na spokojnie stawić się w wybranym laboratorium lub samodzielnie pobrać materiał i odesłać go do wybranej placówki.