Uznanie ojcostwa przed porodem. Jak wygląda procedura?

  23 sierpnia 2022, 11:14  

Spis treści:

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, dlatego rodzice często pomijają istotną kwestię – kiedy uznanie ojcostwa? Przed porodem? Gdzie zgłosić deklarację dotyczącą ojcostwa? Sprawa ta dotyczy przede wszystkim związków nieformalnych. W tym przypadku, pomimo że para prowadzi wspólne gospodarstwo domowe, to – zgodnie z prawem – nie ma takich przywilejów jak małżeństwo. Sprawdź, co w ich przypadku daje ustalenie ojcostwa przed narodzinami dziecka.

Czy możliwe jest uznanie ojcostwa przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed narodzinami dziecka jest możliwe, a w niektórych przypadkach nawet niezbędne. Dzięki temu możliwe jest wykazanie pokrewieństwa ojca i nienarodzonego dziecka, co ma szczególne znaczenie w przypadku niezalegalizowanych związków np. konkubinatu. Dzięki temu zarówno ojciec zyskuje wiele praw, jak i samo dziecko – już po narodzinach. W takiej sytuacji m.in. należą się mu alimenty czy dotyczy go dziedziczenie po ojcu.

Co daje uznanie ojcostwa przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem zapewnia ojcu wiele praw. Przede wszystkim dziecko może otrzymać jego nazwisko. Może on zarejestrować je w Urzędzie Stanu Cywilnego, nawet jeżeli nie jest w związku małżeńskim z jego matką. Co więcej, ojciec może decydować o dziecku w kwestiach medycznych, a gdyby była potrzeba zatrzymania kobiety w szpitalu, to on sam może zabrać pociechę do domu. Przysługują mu równe prawa co matce. Gdyby więc zdecydował się na rozstanie z nią, to może widywać się z dzieckiem tak często, jak chce, a nawet złożyć wniosek o ograniczenie jej praw rodzicielskich.

ojcostwo przed porodem

Uznanie ojcostwa przed porodem – jakie dokumenty są niezbędne?

Samo uznanie ojcostwa przed porodem przez mężczyznę nie jest wystarczające. Niezbędne jest także oświadczenie matki dziecka w tej sprawie. Konieczne jest także sporządzenie aktu uznania. Taki dokument zawiera najważniejsze informacje tzn.:

  • dane matki,
  • dane ojca,
  • wskazane nazwisko dziecka po urodzeniu.

Żeby możliwe było sporządzenie aktu, niezbędne jest także zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że kobieta jest w ciąży. Jeżeli chodzi o dobrowolne uznanie ojcostwa przed porodem, dokumenty inne niż wspomniane zaświadczenie nie są potrzebne.

Uznanie ojcostwa przed porodem – gdzie zgłosić tę sprawę?

Planujesz uznanie ojcostwa przed porodem? Gdzie załatwić wszelkie formalności? Jeżeli przyszli rodzice są parą lub nic ich nie łączy, ale współpracują ze sobą, to wystarczy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Na miejscu można przeprowadzić całą procedurę. Nie każda sytuacja jest jednak taka sama. Zdarza się, że sprawa trafia do drogą sądową, a wówczas cały proces wygląda nieco inaczej.

Kiedy niezbędna jest sprawa o uznanie ojcostwa przed porodem?

Sądowe ustalenie ojcostwa wynika ze złożenia pozwu przez matkę lub domniemanego ojca. Zwykle dotyczy sytuacji, kiedy nie mogą oni dojść do porozumienia. W takim przypadku konieczne jest pobranie próbek krwi od mężczyzny, który może być ojcem i od matki, a następnie wykonanie badania DNA. Materiał przesyła się do placówki zajmującej się jego zbadaniem. Żeby wyniki były wiarygodne, warto wybrać takie laboratorium, które ma akredytację PCA. Dzięki temu badania dają 100% poprawności wyniku – zwykle na wyniki czeka się około 3 tygodnie. Badanie DNA dla kobiet w ciąży możliwe jest po 10 tygodniu, jednak wiele zależy od indywidualnego stanu pacjentki. Może zdarzyć się, że lekarz zadecyduje o ustaleniu ojcostwa dopiero po narodzinach. Wówczas wykonuje się inne badania DNA, gdzie pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka – od domniemanego ojca i dziecka. Niezbędna jest również próbka od matki w przypadku ustalenia sądowego.