Najczęściej zadawane pytania


Jak dokładny jest test na ustalenie ojcostwa? Skąd mieć pewność, że badania DNA są wykonane prawidłowo?

Wyniki badań na ustalenie ojcostwa są jednoznaczne, rozstrzygające i pewne. Pozwalają wykluczyć ojcostwo w 100% i potwierdzić je z bardzo wysokim prawdopodobieństwem, rzędu 99,999999%. Wykonując testy DNA w naszym laboratorium genetycznym, możecie Państwo mieć pewność, że będą one wykonane prawidłowo. Laboratorium posiada akredytację zgodną ze standardami UE m.in. w zakresie ustalania ojcostwa, która zapewnia najwyższą jakość prowadzonych badań DNA wykonywanych przez doświadczonych ekspertów.

Czy testy na ojcostwo są drogie?

Jeszcze kilka lat temu ceny badań DNA były nawet kilkukrotnie wyższe niż obecnie. Teraz dzięki większemu zaawansowaniu technologii, za pomocą których wykonywane są badania genetyczne, cena jest bardzo atrakcyjna i wynosi niecałe 500 zł. Należy pamiętać, że niska cena badań na potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa nigdy nie powinna wpływać na zmniejszenie ich jakości. Jednak przy obecnej technologii możliwe jest wykonanie rzetelnych, dwukrotnie przeprowadzonych badań DNA za około 500 zł, trzeba tylko wybrać odpowiednie, akredytowane laboratorium. Aktualne ceny testów DNA są zdecydowanie bardziej przystępne niż niegdyś a ponadto istnieje możliwość rozłożenia kosztów na dogodne raty.

Czy pobranie materiału do badań ojcostwa jest bezpieczne dla dziecka?

Tak. Do testów DNA na ojcostwo pobiera się wymazy z wewnętrznej strony policzka ? metoda jest bezbolesna i nieinwazyjna.

Chcę złożyć wniosek o uznanie ojcostwa. Czy badanie można wykonać również u noworodka?

Tak. Wymaz można pobrać również od noworodka. Ważne żeby przed pobraniem zachować godzinny okres bez jedzenia.

Czy inne osoby mogą się dowiedzieć o moich badaniach?

Badania w naszym laboratorium genetycznym są zawsze wykonywane z zachowaniem najwyższej poufności. Zapewniamy Państwu dyskrecję i bezpieczeństwo. Osoby trzecie nie uzyskają żadnych informacji, bez podania numeru badania DNA, który jest indywidualny dla każdego klienta.

Czy mogę wykonać badanie na potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa bez materiału od ojca?

Brak możliwości pobrania materiału od domniemanego ojca, nie przekreśla szansy na ustalenie ojcostwa. W takiej sytuacji można wykorzystać materiał od jego krewnych. W zależności od płci dziecka oraz tego od jakich krewnych można pobrać materiał, eksperci indywidualnie dobierają odpowiedni test DNA. Badania te gwarantują prawidłowy wynik.

Jak przeprowadzić badanie genetyczne na ustalenie ojcostwa, gdy dziecko i ojciec mieszkają setki kilometrów od siebie?

Anonimowe testy DNA można wykonać bez wychodzenia z domu. Wystarczy zamówić zestaw do samodzielnego pobrania materiału, który przesyłany jest pod wskazany adres. Próbki od dziecka i domniemanego ojca nie muszą być pobierane jednocześnie, więc odległość nie stoi tutaj na przeszkodzie.

Czy wszystkie laboratoria genetyczne są takie same?

Zdecydowanie nie. Laboratoria, podobnie jak inne firmy usługowe, różnią się jakością, wyposażeniem, kadrą, sposobem prowadzenia badań. Przekłada się to na wydawane wyniki, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego laboratorium. Przy wyborze pomocne są jednostki nadrzędne, które zajmują się oceną jakości laboratoriów. W Polce jedyną jednostką odpowiedzialną za ocenę kompetencji laboratoriów jest Polskie Centrum Akredytacji.

Nie. Sądowy test DNA można wykonać nie tylko na mocy postanowienia Sądu ale także na prywatne zlecenie. W takim badaniu genetycznym biorą udział matka, dziecko oraz domniemany ojciec, od których pobierany jest materiał w sposób protokolarny, przez wykwalifikowanego pracownika laboratorium. Żeby przeprowadzić badanie DNA, które będzie miało moc dowodową w Sądzie wystarczy zadzwonić i umówić termin pobrania w najbliższym Punkcie Pobrań.

Jeżeli test na ojcostwo ma być wykonany bez wychodzenia z domu, można zamówić test anonimowy. Pozwoli on pobrać materiał w zaciszu domowym, przy pomocy zestawu, który Państwu przesyłamy. Wszystko odbywa się drogą wysyłkową a wynik otrzymujecie Państwo w wybrany przez siebie sposób (telefon, e-mail, list). Do wykonania testu DNA sądowego, niezbędne jest pobranie w Punkcie Pobrań, jednak są one zlokalizowane na terenie całej Polski.