Jak odczytać wyniki testów na ojcostwo?

  11 lutego 2021, 13:53  

Realizacja testów na ojcostwo wiąże się z ogromną ilością emocji. Ciężko zatem mówić o spokojnym analizowaniu sytuacji i informacji, które otrzymujesz. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, więc przygotowaliśmy krótki materiał mówiący o tym, jak odczytać wyniki testu na ojcostwo. Sprawdź, by upewnić się, że wszystko robisz we właściwy sposób.

Spis treści:

Jak interpretować wyniki badań na ojcostwo? Sprawdź już teraz

Zgodność genetyczna weryfikowana jest na podstawie profilu genetycznego. Każdy z 24 sprawdzanych markerów DNA przedstawiony jest przez dwie liczby. Jedna pochodzi od matki, natomiast druga od ojca. Skąd więc wiadomo, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka? Jeśli w badanych markerach będzie występować wspólna liczba, oznacza to zgodność biologiczną między badanym mężczyzną i dzieckiem. Kiedy ojcostwo jest wykluczone? W sytuacji, w której brakuje zgodności w co najmniej 4 analizowanych punktach.

Nie musisz jednak robić tego samodzielnie. Każdy test na ojcostwo posiada słowną interpretację wyniku. Znajdziesz w tym miejscu jasną i oczywistą odpowiedź na pytanie, czy zachodzi zgodność biologiczna, czy też nie — to ogromne zalety testów DNA. Warto więc skupić się na tej części otrzymanych wyników i tabelę z markerami traktować jedynie informacyjnie lub w celu potwierdzenia, że test został przeprowadzony precyzyjnie.

Przykład potwierdzenia domniemanego ojcostwa

We wszystkich analizowanych markerach odnaleziono zgodność pomiędzy profilem DNA badanego domniemanego ojca a profilem DNA badanego dziecka.

Marker Amelogenin (AMEL) to marker określający płeć i nie jest wykorzystywany do analizy statystycznej.

Prawdopodobieństwo biologicznego ojcostwa wynosi powyżej 99.9999%, w związku z tym ojcostwem badanego domniemanego ojca w stosunku do badanego dziecka zostało praktycznie potwierdzone.

Przykład wykluczenia domniemanego ojcostwa

W 12 na 24 badanych markerach nie odnaleziono zgodności pomiędzy profilem DNA badanego domniemanego ojca a profilem DNA badanego dziecka. W markerach oznaczonych kolorem czerwonym dziecko odziedziczyło od swojego biologicznego ojca allele, których nie uzyskano w profilu DNA badanego domniemanego ojca.

Marker Amelogenin (AMEL) to marker określający płeć i nie jest wykorzystywany do analizy statystycznej

Biologiczne ojcostwo badanego domniemanego ojca wobec badanego dziecka zostało w 100% wykluczone.

Jak widać, niezależnie od wyniku, zwyczajnie nie jesteśmy w stanie pomylić się we własnej ocenie. Czy może dojść do pomyłki w laboratorium? Tylko wtedy, gdy ktoś podmieni próbki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, przygotowaliśmy krótką informację odnośnie jakości realizowanych testów w kolejnym akapicie.

Czy wynik testu na ojcostwo jest pewny?

W Gentest wykorzystywane jest 24 markerów do analizy zgodności. Skuteczność badania wzrasta w takim przypadku do maksimum (według specjalistów ok. 1000-krotnie w porównaniu do testów na ojcostwo wykonywanych z zastosowaniem 16 markerów). Jeśli więc masz pewność, że wyniki testu na ojcostwo zostały przez Ciebie dobrze odczytane (co ze względu na konkretne informacje umieszczone na dokumentacji, do skomplikowanych nie należy), nie ma wątpliwości.

jak odczytać wynik testu na ojcostwo

Ilość markerów to nie wszystko, co ma wpływ na jakość testów. Warto zwrócić także uwagę na to, czy laboratorium oferuje:

  • profile genetyczne na wyniku,
  • certyfikaty i praca zgodna z normą ISO,
  • placówkę stacjonarną (otrzymujesz gwarancję, że laboratorium  istnieje naprawdę).

Masz obiekcje lub pytania? W dalszym ciągu nie wiesz jak odczytać wyniki testu na ojcostwo? Nie ryzykuj i skontaktuj się ze specjalistami Gentest. Pomogą oni z każdym problemem i na każdym etapie realizacji usług takich jak np. anonimowe badanie DNA i wielu innych.