Testy na koronawirusa. Rodzaje i różnice pomiędzy badaniami w kierunku Covid-19

  5 listopada 2020, 10:59  

Pandemia COVID-19 sparaliżowała świat. W dalszym ciągu specjaliści próbują znaleźć lek i szczepionkę, które pomogą zastopować lub spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. Na ten moment posiadamy jedynie testy na koronawirusa, które pozwalają nam zweryfikować obecność choroby lub przeciwciał w organizmie (które z kolei świadczą o tym, że nieświadomie przebyliśmy już chorobę). Chcesz dowiedzieć się, jakie rodzaje testów na Covid wyróżniamy i czym się one charakteryzują? Zapraszamy do naszego krótkiego materiału.

Badania molekularne, czyli wiarygodny test na koronawirusa

Badania na koronawirusa mające potwierdzić lub zanegować obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie, polegają na wykryciu materiału genetycznego wirusa. Niezbędny w tym celu jest wymaz z dróg oddechowych metodą Real Time RT-PCR. Gdzie wykonać wymaz w sposób pewny i bezpieczny? Pobranie próbki realizowane jest w specjalnie przygotowanych do tego punktach pobrań Drive&Go-Thru (mobilnie) lub Punktach Pobrań.

Badanie serologiczne – sprawdź, czy masz w organizmie przeciwciała

Badanie serologiczne ma na celu weryfikację obecności przeciwciał anty-SARS-CoV-2 powstałych po zakończonej i “wygranej” infekcji. Nie służą one jednak potwierdzeniu ani nie wykluczeniu obecnego i aktywnego zakażenia COVID-19. Test polega na jakościowym oznaczeniu przeciwciał w klasie IgM oraz IgG. Jak odbywa się test na koronawirusa? Przebieg zbliżony jest do reguł testu ciążowego przeprowadzanego na podstawie analizy moczu. Na rynku pojawiają się także oznaczenia, które realizowane są na platformach analitycznych o wysokim poziomie innowacyjności i zaawansowania. Wśród nich znajdziemy m.in.:

  • przesiewowe testy jakościowe,
  • wykrywające łącznie przeciwciała IgM i IgG,
  • testy serologiczne półilościowe (udostępniają one o wiele bardziej szczegółowe niż jakościowe oznaczenie przeciwciał osobno w klasach IgM oraz IgG).

Czy to wszystkie alternatywy? Z wyjątkiem ww. opcji istnieje również wariant ilościowego oznaczenia przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG. Jest to interesująca opcja, która może mieć w przyszłości znaczenie w ocenie odporności na ponowne zachorowania osób cierpiących z powodu COVID-19.

test na koronawirusa

Rodzaje testów na COVID-19

Poznaj dostępne rodzaje testów na koronawirusa, by wybrać wariant dostosowany do własnych oczekiwań. Wyróżniamy 3 typy badań pod kątem wirusa SARS-CoV-2. Należą do nich:

Metoda RT-PCR wymaz

Są to badania genetyczne, pozwalające wykryć obecność aktywnego wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Realizowane są na podstawie wymazu z nosa lub gardła. Czas oczekiwania na wynik to ok. 1 dzień.

Test kasetkowy

Test przeprowadzany jest przy pomocy samodzielnie pobranej próbki krwi z palca lub krwi żylnej. Wynik dodatni oznacza obecność przeciwciał lub aktualnej infekcji. Należy zatem potwierdzić go przy pomocy testu molekularnego.

Badania serologiczne

Badanie polega na analizie pobranej próbki krwi żylnej i pozwala ocenić obecność przeciwciał lub aktualnej infekcji. W przypadku wyniku dodatniego należy potwierdzić go za pomocą testu molekularnego. Okres oczekiwania na wynik to ok. 1-3 dni.

Jak interpretować wyniki testu na koronawirusa?

Najlepszym i najpewniejszym rozwiązaniem problemu, jest wykonanie kompleksu ww. badań. Dzięki temu można od razu sprawdzić nie tylko obecny stan organizmu, ale także wykluczyć lub potwierdzić wcześniejsze zakażenie. Jak odczytać wynik testu na koronawirusa? Sprawdź poniżej!

  • RT-PCR + IgM +IgG ujemne – prawdopodobny brak kontaktu z wirusem,
  • IgM i IgG ujemne + RT-PCR dodatni – istnieje możliwość, że badanie zostało wykonane, nim organizm wytworzył przeciwciała,
  • RT-PCR i igG ujemne + iGM dodatni – prawdopodobnie wczesne faza zakażenia,
  • RT-PCR i igM dodatnie + igG ujemne – wczesne faza infekcji,
  • RT-PCR + IgM +IgG – aktywna infekcja,
  • igM + IgG dodatnie i RT-PCR ujemne – infekcja na przestrzeni ostatnich tygodni. Możliwość błędnego wyniku RT-PCR,
  • RT-PCR + IgM ujemne i IgG dodatni – późna faza infekcji, czy. ozdrowieniec.