Jakie są rodzaje testów na ojcostwo – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  1 lutego 2023, 15:19  

Spis treści:

Potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa bywa konieczne z różnych powodów. Badania pozwalają m.in. ustalić opiekę nad dzieckiem, ale także służą jako dowód w sprawie o przyznanie alimentów czy dziedziczenie majątku. Zastanawiasz się, jakie rodzaje testów na ojcostwo wykonuje się najczęściej i czym różnią się od siebie? Sprawdź najważniejsze informacje na ich temat, aby mieć pewność, jakie badanie warto wybrać w konkretnym przypadku.

rodzaje testów na ojcostwo

Test na ojcostwo – rodzaje badań i ich przydatność

Na rynku dostępne są różne testy na ojcostwo. Rodzaje badań, a dokładniej ich wybór zależy głównie od tego, jakie będzie wykorzystanie wyników.

  • Test na ojcostwo anonimowy – gdzie samodzielnie pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka lub w laboratorium wykonuje się badanie mikrośladów z dostarczonych produktów służy do indywidualnego upewnienia się w kwestii ojcostwa. Nie można jednak wykorzystać jego wyniku w sądzie.
  • Test na ojcostwo sądowy – jak wskazuje nazwa, wykonuje się go w związku z koniecznością uzyskania dowodu w postępowaniu sądowym. Wymaz pobiera się z wewnętrznej strony policzka, jednak badania nie przeprowadza się samodzielnie. Odbywa się ono w akredytowanym laboratorium.

Test na ojcostwo – rodzaje badań dla własnego potwierdzenia

Chcesz rozwiać swoje wątpliwości dotyczące ojcostwa? Masz dwie możliwości, a ich wybór zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujesz. Anonimowe badanie na ojcostwo może być wykonane dzięki pobraniu wymazów z wewnętrznej strony policzka dziecka i domniemanego ojca. Zestaw do pobierania materiału wystarczy zamówić przez stronę internetową, a na wyniki czeka się od 5 do 10 dni.

Zależy Ci na dyskrecji i sprawdzeniu, czy Twój partner jest ojcem dziecka, ale nie chcesz, aby się o tym dowiedział? A może jako domniemany ojciec chcesz upewnić się, czy dziecko faktycznie jest Twoim potomkiem? W takim przypadku najlepszych rozwiązaniem będzie badanie mikrośladów. Te w przypadku malucha mogą pochodzić ze smoczka, ustnika butelki, włosków ze szczotki. Mikroślady od dorosłego można pobrać natomiast ze szczoteczki do zębów, gumy do żucia czy maszynki do golenia. W tym przypadku czas oczekiwania na wyniki może być nieco dłuższy. Zwykle jednak do przeprowadzenia badań mikrośladów potrzebne jest od 7 do 14 dni.

Czy wszystkie rodzaje testów na ojcostwo kosztują tyle samo?

Koszt wykonania testów DNA w celu ustalenia lub potwierdzenia ojcostwa zależy od ich typu. Warto wiedzieć, że nie wszystkie testy na ojcostwo są jednakowym wydatkiem. Najtańszą opcją są zawsze badania z wymazów, które wykonuje się samodzielnie w domu i wysyła do laboratorium. Nieco droższy jest test DNA, gdzie w grę wchodzi badanie mikrośladów.

Sądowy test na ojcostwo to zupełnie inna kwestia. Ma on charakter protokolarny i moc dowodową w sądzie. Badanie wykonywane jest w laboratorium przez wykwalifikowanego pracownika. Ze względu na to jest on nawet dwukrotnie droższy niż dwa wspomniane wcześniej warianty.

Testy na ojcostwo – rodzaje to nie wszystko!

Jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, wykonując testy na ojcostwo. Rodzaje badań to tylko jedna z nich. Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz – zwróć uwagę, aby zdecydować się wyłącznie na sprawdzoną firmę współpracującą z najlepszymi, akredytowanymi laboratoriami. Wbrew pozorom ma to znaczenie nie tylko w przypadku badań sądowych, ale także tych, które wykonuje się dla własnej pewności.  Szeroki zakres badanych markerów DNA, a także profesjonalizm to gwarancja otrzymania wiarygodnego wyniku. Doświadczone firmy zapewniają także pełną poufność.